Msza to uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu.

Msza święta dla bardzo wielu praktykujących katolików to bardzo ważne wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa na ołtarzu. Są również różnorodne rodzaje takich mszy. Oprócz nabożeństw, które są w niedzielę, wyróżniamy jeszcze inne ważne msze w ciągu roku. Najważniejsze święta, w jakich jako praktykujący katolik należy brać udział to głównie Wielkanoc, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Ostatni dzień roku a także Pierwszy dzień roku to również czas, gdy ludzie wierzący udają się na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wówczas w swoich własnych świątyniach na mszy, żeby podziękować Panu Bogu za swoje dotychczasowe życie, osiągnięcia. Msza święta jest centrum chrześcijańskiego życia. Msza święta dzieli się na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga zaś część to Liturgia Eucharystyczna. Liturgia Eucharystyczna polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa, jak również od wszystkich wiernych, ponieważ wedle chrześcijańskiej wiary także jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji świątecznej, jeżeli jest jakaś specjalna uroczystość. Kolejno kapłan daje znak krzyża a osoby zgromadzone w kościele powtarzają wraz z księdzem ten znak. Tak samo kończy się msza takim błogosławieństwem. Następnym krokiem jest także akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, iż jesteśmy grzeszni. Kapłan w czasie mszy zaprasza całą wspólnotę do wspólnej modlitwy. Potem ksiądz przechodzi do zasadniczej części eucharystii. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie i liturgia słowa. Warto również dodać, iż dwa czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu bardzo często ksiądz ogranicza się tylko do jednego. Psalm też nie na każdej mszy jest tak samo śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wtedy w okresie tuż przed Wielkanocą, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Za to w okresie świąt wigilijnych w kościele w trakcie mszy śpiewa się kolędy. Co mszę kapłan wygłasza także swoje kazanie. Następuje ono zaraz po odczytaniu Ewangelii. Każdego dniaW każdy dzień kazanie jest inne.

 

Podstawowym punktem takiej mszy świętej jest również komunia. Wówczas wszyscy katolicy gromadzą się przeważnie przy ołtarzu, gdzie ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię świętą prosto z kielicha wprost do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek a tam ksiądz albo kilku księży w zależności od ilości osób, podchodzi i udzielają tam komunii. W chrześcijańskiej wierze na msze święte ludzie przychodzą do świątyni całą rodziną. Nawet malutkie dzieci są tam przynoszone, ażeby od najmłodszych lat poznawały swoją kulturę oraz wiarę. Zdecydowana większość takich dzieci jest przygotowywana do Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.

Dodaj komentarz